Dane badawcze
Dane badawcze to zarejestrowane materiały o charakterze faktograficznym (w postaci liczbowej, tekstowej, graficznej czy dźwiękowej), niezbędne do oceny wyników badań naukowych. Dane badawcze to zarówno dane surowe (uzyskane bezpośrednio w wyniku zastosowania narzędzia badawczego) oraz dane przetworzone.
Dane badawcze to: dane liczbowe, dokumenty tekstowe, notatki, kwestionariusze, nagrania audio i wideo, fotografie, oprogramowanie, wyniki symulacji komputerowych, protokoły laboratoryjne, opisy metodologiczne itp.
Redakcja nie gromadzi danych badawczych, nie wymaga przedłożenia planu zarządzania danymi, ani ich zdeponowania w wybranym repozytorium, wymaga jednak od autorów gotowości do przedłożenia nieprzetworzonych danych źródłowych, szczególnie na potrzeby recenzji i oceny oryginalności pracy. Udostępnione dane badawcze nie są publikowane.
Redakcja zachęca autorów do udostępniania danych badawczych poprzez umieszczanie ich w otwartych repozytoriach dziedzinowych. Informacja o takim udostępnieniu wraz z numerem DOI lub adresem URL danych powinna zostać zamieszczona w artykule.
Wszelkie ograniczenia dotyczące dostępu do danych wykorzystanych w artykule należy zgłosić redaktorowi prowadzącemu. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucenia tekstu, jeśli nie będzie możliwości dostępu do minimalnego zbioru danych niezbędnych do weryfikacji przedstawionych w artykule wyników.
Badania wymagające zgody komisji bioetycznej
Badania z udziałem ludzi lub zwierząt powinny być prowadzone z zachowaniem zasad określonych w Deklaracji Helsińskiej, a autor (autorzy) powinni potwierdzić, że odpowiednia komisja etyczna zaakceptowała procedury badawcze zastosowane w trakcie przeprowadzania opisanego w manuskrypcie projektu badawczego. Informacje takie powinny zostać podane w artykule. Autor jest zobowiązany na żądanie redakcji przedstawić uzyskaną zgodę lub inny dokument pozwalający na przeprowadzenie badań.
Pacjenci i inne osoby biorące udział w projekcie badawczym mają prawo do prywatności. Informacje identyfikujące konkretne osoby nie mogą zostać opublikowane, chyba że są niezbędne, a osoba badana lub jej prawny opiekun wyrazi pisemną, świadomą zgodę na publikację danych identyfikujących tożsamość. Redakcja ma prawo zażądać przesłania skanu takiego dokumentu.
Nieuczciwe praktyki
Fabrykowanie i fałszowanie wyników badań stanowi rażące naruszenie podstawowych zasad etycznych w nauce:
- fabrykowanie wyników badań polega na ich zmyślaniu i przedstawianiu jako prawdziwych;
- fałszowanie wyników badań polega na zmienianiu wyników badań lub pomijaniu danych niewygodnych.
Działania redakcji w przypadku podejrzenia o fabrykowanie lub fałszowanie danych
- W razie dostrzeżenia nieprawidłowości polegających na fabrykowaniu lub fałszowaniu danych w zgłoszonym do publikacji tekście redakcja prowadzi postępowanie wyjaśniające w tej sprawie, kierując się wytycznymi COPE.
- Jeśli w wyniku postępowania wyjaśniającego, redakcja potwierdzi, że dane zostały sfabrykowane lub zafałszowane praca jest wycofywana z procesu redakcyjnego (odrzucana) na każdym jego etapie.
- Jeśli sfabrykowanie lub fałszerstwo danych zostanie wykryte po publikacji, redakcja wycofuje artykuł ze strony internetowej oraz baz indeksujących i oznacza powód takiego działania.
- W przypadku, gdy w wyniku postępowania wyjaśniającego zostanie potwierdzone sfabrykowanie lub fałszerstwo danych, redaktor naczelny podejmuje decyzję o powiadomieniu instytucji zatrudniającej autora.