Informacje dla recenzentów
Recenzja ma na celu przede wszystkim określenie naukowej, merytorycznej wartości manuskryptu, jego oryginalności i wkładu w rozwój dyscypliny. Ostateczną decyzję dotyczącą przyjęcia do publikacji bądź odrzucenia tekstu podejmuje redaktor naczelny w oparciu o opinię Recenzentów.
Recenzent ocenia pracę w elektronicznym systemie publikacji czasopisma w zakładce: Formularz recenzji.
Przypominamy, że nasi recenzenci pozostają anonimowi w trakcie procesu recenzowania i po jego zakończeniu (recenzja w trybie double-blind review).
Przed rozpoczęciem procesu recenzowania
- Należy upewnić się, że nie istnieje konflikt interesów — recenzent jest zobowiązany złożyć stosowne oświadczenie (zob. wzór), a jeśli podejrzewa konflikt, nie powinien przyjmować zaproszenia do opracowania recenzji.
- Należy zapoznać się z Etyką publikacyjną wydawcy, zwłaszcza zasadami dotyczącymi recenzentów: zasadą komunikacji z redakcją, terminowości, rzetelności, obiektywizmu, weryfikacji rzetelności naukowej, poufności i przeciwdziałania konfliktowi interesów.
Czego oczekujemy od naszych recenzentów?
Głównym zadaniem recenzenta jest udział w procesie oceny manuskryptu i podjęcie decyzji (wespół z pozostałymi recenzentami i przedstawicielami Redakcji) o przyjęciu manuskryptu do publikacji lub jego odrzuceniu.
Równie ważnym zadaniem recenzenta jest pomoc autorowi w zrozumieniu, jak udoskonalić manuskrypt, aby jak najrzetelniej zaprezentował przeprowadzony projekt badawczy i zainteresował jak najszerszą grupę odbiorców. Z tego puktu widzenia, recenzent jest sprzymierzeńcem autora w dążeniu do doskonalenia warsztatu badacza i komunikacji naukowej.
Szanowny Recenzencie!
- Bądź krytyczny w sposób konstruktywny – stwierdzając, że dana sekcja manuskryptu (np. streszczenie) wymaga poprawek, dodaj bardziej szczegółowe informacje o tym, co jest niedoskonałe, i jak można to naprawić.
- Bądź zwięzły – podawaj konkretne, jasno sformułowane komunikaty.
- Bądź uprzejmy – bądź recenzentem, jakiego życzyłbyś sobie dla siebie; nawet negatywne komentarze mogą zostać przekazane w sposób delikatny, z zachowaniem szacunku wobec autorów; za każdym razem, gdy formułujesz uwagi krytyczne, postaraj się zasugerować sposób udoskonalenia manuskryptu.
- Podkreśl zarówno słabe, jak i mocne strony manuskryptu!
Wspieramy pracę recenzenta na każdym etapie
System, w którym wykonywana jest recenzja, umożliwia komunikację recenzenta z redakcją. Zachęcamy do kontaktu z redaktorem prowadzącym i bieżące rozwiązywanie pojawiających się problemów.
Jeśli recenzent ma wątpliwości dotyczące danych badawczych lub ich interpretacji, redakcja może zobowiązać autora do dostarczenia nieprzetworzonych danych.
Przesyłając recenzję, recenzent może załączyć w systemie dodatkowy, poufny komentarz dla redakcji. Komentarz ten nie będzie widoczny dla autorów.
Logowanie w systemie
Aby wykonać recenzję należy zalogować się w systemie publikacji czasopisma, wykorzystując link zawarty w mailu przesłanym przez redakcję lub zalogować się na utworzone wcześniej konto w systemie OJS.
Po zapoznaniu się ze streszczeniem manuskryptu należy podjąć decyzję w sprawie wyrażenia zgody na przeprowadzenie recenzji (zaakceptować i zatwierdzić klikając: zapisz i zakończ zadanie). Akceptacja umożliwi pobranie pliku z manuskryptem, który znajduje się w zakładce: Szczegóły manuskryptu oraz otworzenie Formularza oceny. Istotne jest, aby po dokonaniu recenzji odkliknąć: zapisz i zakończ zadanie.
Recenzent może zrezygnować z oceny manuskryptu na każdym etapie tego procesu w sytuacji, gdy podejrzewa wystąpienie potencjalnego konfliktu interesów.
Zaproszenie do pełnienia funkcji recenzenta jest równoznaczne z uznaniem Pani/Pana przez redakcję czasopisma za eksperta w określonej dziedzinie i wyrazem uznania dla dorobku naukowego. Dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia do współpracy!